צרו קשר
top image

תביעת אבהות

איחוד משפחות

תביעת אבהות וביצוע בדיקה גנטית מחייבת את הסכמתו ורצונו של האב הנטען לביצוע הבדיקה. במקרה בו האב הנטען מסרב לבצע את בדיקת האבהות , חוק מידע גנטי משנת 2008 קובע כי בית המשפט לענייני משפחה רשאי, במקרים מסוימים, לכפות על האב הנטען לבצע בדיקה גנטית וזאת כאשר התקיימו שני תנאים בסיסיים:

  1. קיימת סבירות גבוהה שקיים קשר ביולוגי בין האב הנטען לקטין.
  2. ניתנה לאב הנטען האפשרות להסביר את התנגדותו לביצוע הבדיקה.

 

לאחר התקיימת שני התנאים הללו בית משפט יתן צו המורה לאב הנטען לבצע בדיקת אבהות . במקרים שבהם למרות צו בית המשפט, האב הנטען מסרב לביצוע בדיקת האבהות, בית המשפט לענייני משפחה יכול להטיל עליו קנסות כספיים ואף מעצר בפועל. הגשת תביעת האבהות מתבצעת על ידי הגשת תביעת האבהות לבית משפט המוסמך , במקרה זה בית המשפט לענייני משפחה שנמצא באיזור השיפוט של המבקשים. לתביעת האבהות יש לצרף תצהיר מטעם המבקשים ומסמכים תומכים בבקשה. בית המשפט לענייני משפחה הוא זה שיכריע בתביעת האבהות בהתבסס על הבדיקה הגנטית שתיערך כאמור בהסכמת הצדדים או באמצעות צו שיחייב את האב לביצוע בדיקת האבהות.

אופן עריכת הבדיקה הגנטית בתביעת אבהות

לאחר קבלת הצו מבית המשפט לענייני משפחה לביצוע בדיקה גנטית, מופנים האב, האם והקטין לביצוע הבדיקה הגנטית באחד מ-4 המעבדות הממוקמות בבתי חולים ברחבי הארץ ומורשות לבצע בדיקה זו.

הבדיקה מתבצעת על ידי לקיחת דגימת רוק או בדיקת דם . תוצאות הבדיקה נשארות חסויות ומועברות ישירות לשופט בית המשפט לענייני משפחה. עם קבלת תוצאות הבדיקה החיוביות בדבר הסתברות של 99.9% בדבר אבהות , ניתן פסק דין המאשר את אבהות ההורה וקשרי המשפחה בין הצדדים לקטין. לאחר קבלת פסק הדין ניתן לפנות ללשכת רשות האוכלוסין הרלוונטית ולרשום את האזרח הישראלי כאב של הקטין .

השלכות לקביעת אבהות במקרה והאם אינה אזרחית ישראל

במקרה בו נטען כי האב הוא אזרח ישראלי והאם אינה אזרחית ישראל אלא אזרחית זרה , על מנת להעניק לקטין אזרחות ישראלית יש להוכיח כי האב הישראלי הוא האבא הביולוגי של הקטין. קטין שאחד מהוריו הוא אזרח ישראלי, זכאי על פי חוק האזרחות לקבלת מעמד של אזרח ישראלי. במקרים כאלה, משרד הפנים קובע כתנאי למתן אזרחות ישראלית לקטין , להוכיח את האבהות. הוכחת האבהות מתבצעת על ידי בדיקת אבהות – בדיקה גנטית להוכחת קשרי משפחה.  חוק מידע גנטי  קובע כי בדיקה גנטית תתבצע רק באמצעות צו שיינתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

משרדנו טיפל לדוגמא במקרה של אישה זרה שניהלה מערכת יחסים עם אזרח ישראלי וכתוצאה מאותו קשר נולדה ילדה. האזרח הישראלי הכיר את הזרה כאשר התגורר בחו"ל למשך מספר שנים. לאחרונה הישראלי חזר לגור בישראל ומעוניין להביא את בת הזוג ובתו הקטינה (כיום בת 4) . חשוב לציין שהישראלי ניסה בהתחלה להזמין את בת הזוג ובתו באופן עצמאי אולם נתקל בדרך בקשיים רבים ובסירוב ממשרד הפנים.

במקרה כזה היו שני עניינים בהם משרדנו סייע, ראשית להזמין את בת הזוג הזרה לפי נוהל בני זוג קבלת מעמד לבן זוג זר ושנית הגשת תביעת אבהות לפי נוהל חו"ל ביצוע בדיקה גנטית לקטינה ולאב הישראלי על מנת שבתו תוכל לקבל אזרחות ישראלית ולהגיע ארצה. משרדנו טיפל בתיק לשביעות רצון הלקוח בהצלחה רבה ותוך חודשים בודדים בת הזוג ובתו של הישראלי נכנסו ארצה וכיום הם חיים יחד בישראל.

 

משרדנו טיפל בהצלחה רבה בעשרות של מקרים לתביעת אבהות גם כאשר אחד מההורים ואף הקטין המבקש את האזרחות הישראלית נמצא בחו"ל .

 למידע נוסף ולייעוץ בתביעת אבהות מוזמנים לפנות לעו"ד שני אלקבץ כהן

תביעת אבהות, הכוללת בדיקת אבהות שתאפשר הוכחת אבהות – היא ההליך הנדרש לצורך הסדרת מעמד אזרחי לקטין. סיוע משפטי על ידי עורך דין מומחה להגירה הוא הכרחי לקיום התהליך ולהצלחתו 

תביעת אבהות זה הליך משפטי שמטרתו להוכיח את זהות האב הביולוגי של הקטין. תביעת אבהות מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה על ידי שני הוריו של הקטין או אחד מהם, או על ידי אפוטרופוס אשר מינה עבורו בית המשפט. במקרים מסוימים, כאשר מדובר על סוגיות משפטיות העוסקות בדיני משפחה, הוכחת אבהות עשויה להקנות להורים זכויות שונות, למשל: קבלת דמי מזונות וקביעת הסדרי ראייה. במקרים אחרים, הוכחת אבהות היא תנאי להסדרת המעמד האזרחי של קטין במדינת ישראל, בהליך המתבצע מול משרד הפנים.

תביעת אבהות להסדרת מעמד אזרחי

לפי חוק האזרחות התשי"ב-1952, אזרחות ישראלית עוברת בירושה מהורה לילדו, ללא קשר למקום לידתו של הקטין. מכאן, שקטין שאחד מהוריו הינו אזרח ישראלי – זכאי לקבלת מעמד של אזרח ישראלי, על פי חוק. במקרים בהם ההורים הינם זוג מעורב, למשל כאשר האב הוא אזרח ישראלי והאם היא אזרחית זרה, ובני הזוג אינם מוכרים כנשואים על ידי משרד הפנים, קובע משרד הפנים כתנאי למתן אזרחות ישראלית לקטין את חובת הוכחת האבהות הביולוגית של האב על הקטין, באמצעות בדיקת אבהות הנקראת גם 'בדיקת סיווג רקמות'. כדי לבצע בדיקת אבהות, יש צורך לנקוט בהליך משפטי של תביעת אבהות – הוכחת אבהות.

בדיקת אבהות – כך ניתן לקבל הוכחת אבהות

בדיקת אבהות היא שיטה גנטית-מדעית מבוססת ותקפה, שבאמצעותה ניתן להוכיח את הקרבה הגנטית בין אב לילדו. הבדיקה מתבצעת באמצעות דגימת דם ולקיחת רקמות מהרוק או משורש השערה של האב ושל הקטין. תוצאות הבדיקה יקבעו בוודאות של 99% אם זהו אכן האב, וב-100% וודאות אם הגבר איננו אביו של הקטין.

כדי לבצע בדיקת אבהות יש להגיש תביעת אבהות לבית משפט לענייני משפחה, מאחר ובמדינת ישראל רק בית המשפט יכול להפנות לביצוע הבדיקה, באמצעות צו שיפוטי לאחת מארבע המעבדות המורשות לסיווג רקמות הפועלות בבתי החולים המרכזיים ברחבי הארץ. לבדיקת אבהות פרטית אין תוקף משפטי מחייב במדינת ישראל, והיא אינה תקפה בתהליך מתן מעמד אזרחות לקטין במשרד הפנים.

נוהל חו"ל לביצוע בדיקת רקמות

כאשר כל בני המשפחה או חלקם אינם שוהים בישראל בעת הגשת תביעת אבהות לביצוע בדיקת אבהות, יגיש עורך דינם את התביעה ולאחר קבלת הצו לביצוע הבדיקה הגנטית ישלחו הבדיקות באמצעות דואר דיפלומטי לביצוע בנציגות הישראלית במדינה בה נמצאים המבקשים. התוצאות החסויות יועברו ישירות לבית המשפט לצורך מתן פסק דין לקביעת קשרי המשפחה.

הגשת תביעת אבהות – אתם לא לבד!

על מנת לבצע הליך מסודר, מהיר ויעיל של בקשה לקבלת מעמד אזרחי לקטין, הכולל הגשת תביעת אבהות, מומלץ להיעזר בשירותיו של משרד עורכי דין המתמחה בתחום ההגירה. משרד עו"ד מיטל סודרי הינו ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל בתחום ההגירה והסדרת מעמד אזרחי. למשרד ניסיון רב בייצוג שוטף מול מערכת בתי המשפט בישראל, רשות האוכלוסין וההגירה, משרדי הממשלה ורשויות השלטון בכל הסוגיות של קבלת מעמד בישראל, וכן בטיפול בכל הנדרש לצורך ביצוע נוהל חו"ל. נשמח לעמוד לשירותכם!

לאחר הגשת התביעה

לאחר הגשת התביעה למתן צו לביצוע בדיקת רקמות, נדרשת תשובת היועץ המשפטי לממשלה. לרוב, בתביעות המוגשות בהסכמה לא תוגש התנגדות מצד המדינה. בכל מקרה, יערך הליך מסודר של בדיקת המקרה על ידי בית המשפט שיוודא כי אין במקרה הנידון חשש לסוגיות הלכתיות שונות כמו ממזרות, שעלולות לפגוע בקטין. לאחר מתן הצו וביצוע הבדיקה, ובמקרה שהתקבלו תוצאות המוכיחות את האבהות, ייתן בית המשפט פסק דין שבאמצעותו יוכלו ההורים לפנות ללשכת רשות האוכלוסין באזור מגוריהם – שם יוכלו לרשום את האב הישראלי כאביו של הקטין ולקבל עבורו מעמד של אזרחות ישראלית.

לסיכום

תביעת אבהות הינו הליך המתקיים בבית המשפט לענייני משפחה, בו האב או האם הינם אזרחים זרים ומטרת ההליך הינו לצורך הענקת אזרחות ישראלית לילד.

משרדנו מספק שירותי ליטיגציה וניהול ההליך מול כלל הגורמים הרלוונטיים, לרבות בתי המשפט ומשרדי הממשלה השונים.

המידע מעניין? שתפו עם חברים
תוכן עיניינים

צרו איתנו קשר

לייעוץ | מלאו פרטים
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

בשליחת הפרטים הנני מאשר קבלת מידע לדוא"ל ו/או לטלפון

התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן