צרו קשר
top image

הסדרת מעמד לבן זוג זר

הסדרת מעמד לבן זוג זר

הסדרת מעמד לבן זוג זר – החוק בישראל קבע "נוהל טיפול במתן מעמד לבן/ת זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי", שעודכן בחודש פברואר 2018. מטרתו של עדכון זה היא לקבוע באופן ברור את אופן הטיפול בהליך הנדרש ובהתאם לסעיף 7 לחוק האזרחות.

מטרת החוק הינה לאפשר התאזרחות של בני זוג זרים שנישאו לאזרחים ישראליים בנישואין קבילים, להגן על התא המשפחתי של ישראלים הנשואים לבני זוג זרים ולאפשר קיום תא משפחתי בישראל.

נוהל הסדרת מעמד בן זוג זר

נוהל הטיפול במתן המעמד לבן/ת זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי הינו מורכב, ואזרח ישראלי השוהה בחו״ל ורוצה להגיע לארץ כדי לחיות כאן עם בת זוג חייב להגיש את הבקשה טרם הגעתו לישראל, ובפרט אם בת הזוג היא אזרחית של מדינה עמה יש לישראל הסכם פטור מאשרת כניסה מוסדרת מראש.

הוראה זו הינה רק חלק מההוראות המפורטות בנוהל, ומלמדת על החשיבות בשירותיו של עורך דין המומחה בהסדרת מעמד אזרחים זרים, ושמכיר היטב את מסדרונות משרד הפנים.

הסדרת מעמד לבן זוג זר

דיני ההגירה במדינת ישראל כוללים מספר חוקים העוסקים בכל ההיבטים הקשורים לכניסה, שהות, תושבות קבע והליך לקבלת אזרחות קבע. חוקים אלו מאפשרים לאזרחים ישראלים הנשואים לאזרחים זרים, להסדיר את מעמדם האזרחי של בני זוגם. ללא הסדרת מעמד לבן זוג זר, בני הזוג הזרים לא יוכלו להמשיך ולשהות בישראל מעבר לתקופה שנקבעה באשרת הכניסה לישראל.

בפברואר 2018 עודכן בחוק "נוהל טיפול במתן מעמד לבן/ת זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי", הקובע באופן ברור את אופן הטיפול בהליך הנדרש, בהתאם לסעיף 7 לחוק האזרחות. מטרת החוק הינה לאפשר התאזרחות של בני זוג זרים שנישאו לאזרחים ישראליים בנישואין קבילים, להגן על התא המשפחתי של ישראלים הנשואים לבני זוג זרים, ולאפשר קיום תא משפחתי בישראל.

נוהל הסדרת מעמד לבן זוג זר:

נוהל הסדרת מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי הינו מורכב, ואזרח ישראלי השוהה בחו״ל ורוצה להגיע לארץ כדי לחיות כאן עם בן/ת הזוג חייב להגיש את הבקשה טרם הגעתו לישראל, ובפרט אם בן/ת הזוג הינו אזרח של מדינה עמה יש לישראל הסכם פטור מאשרת כניסה מוסדרת מראש. הוראה זו הינה רק חלק מההוראות המפורטות בנוהל, ומלמדת על החשיבות בשירותיו של עורך דין המומחה בהסדרת מעמד אזרחים זרים, כבר בשלבים הראשונים של התהליך.

נוהל זה מיועד לבני זוג נשואים או ידועים בציבור, ולכן בני זוג שאינם כאלה נדרשים להסדיר את מעמדם הזוגי בטרם פתיחת הליך הסדרת מעמד לבן זוג זר. לבני זוג נשואים, תהליך ההסדרה כולו עשוי להימשך עד חמש שנים, ואילו עבור ידועים בציבור ההליך עשוי להימשך עד לשבע שנים.

נוהל הסדרת מעמד הינו מדורג וכולל את השלבים הבאים:

  1. פתיחת תיק בלשכת רשות האוכלוסין והגשת בקשה להסדרה, במקביל להליך קבלת אשרת שהייה זמנית לבן/ת הזוג, הניתנת לתקופה של עד שישה חודשים.
  2. הגשת כל המסמכים הנדרשים, בהתאם למצבם האישי והזוגי של בני הזוג, מאומתים ומתורגמים באמצעות נוטריון: תמונות פספורט של שני בני הזוג, תעודת זהות של האזרח הישראלי, דרכון זר בתוקף ותעודת לידה של בן/ת הזוג ותעודת יושר לגביו מטעם מדינת המוצא ממנו הגיע. כמו כן, יש לצרף מכתב הסבר בו בני הזוג יתארו את כנות הקשר ואת הסיבות בגינן הם רוצים להשתקע בישראל.
  3. קיום ראיון זוגי אל מול נציג רשות האוכלוסין, בנוגע לכנות הקשר.
  4. בני זוג נשואים יקבלו ויזת תושב ארעי לבן/ת הזוג לתקופה של שלוש שנים, וידועים בציבור יקבלו לתקופה של שנה, אותה יידרשו להאריך מידי שנה ולאורך ארבע שנים. לאחר מכן הנשואים יוכלו לבחור בין קבלת תושבות קבע בישראל לבין קבלת אזרחות ישראלית לבן/ת הזוג. ידועים בציבור יקבלו תושבות קבע לבן/ת הזוג ורק לאחר מכן יוכלו להגיש בקשה לקבלת אזרחות ישראלית.

קשיים אפשריים בהליך הסדרת מעמד

לעיתים קרובות, מערים משרד הפנים קשיים על אזרחים ישראלים המבקשים לבצע הסדרת מעמד לבן זוג זר. למשל, על ידי הטלת ספק בכנות הקשר או בכך שמרכז חייהם של הזוג הוא אכן בישראל. במקרים אלו, נדרשת הגשת ערעור על החלטת משרד הפנים – שהינו הליך מורכב ורגיש, בו מתמחה משרדנו.

לדוגמה, במקרה בו דחה משרד הפנים את בקשתו של אזרח ישראלי להסדיר את מעמדה של בת זוגו, שהינה פרופסור בעלת שם עולמי – בטענה שמרכז חייה אינו במדינת ישראל, הגישה עו"ד מיטל סודרי ערעור מנומק למנהלת מחלקת אשרות ברשות האוכלוסין וההגירה, וזו אישרה את הבקשה לשדרג את מעמדה של בת הזוג.

ההליך המדורג שמטרתו הסדרת מעמד לבן זוג זר, כמו גם הקשיים האפשריים במהלכו – מלמדים על הצורך בטיפול משפטי מוקפד ומקצועי, הניתן על ידי עורך דין המומחה בהסדרת מעמד אזרחים זרים, ושמכיר היטב את מסדרונות משרד הפנים.

 

 

המידע מעניין? שתפו עם חברים
תוכן עיניינים

צרו איתנו קשר

לייעוץ | מלאו פרטים
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

בשליחת הפרטים הנני מאשר קבלת מידע לדוא"ל ו/או לטלפון

התחל שיחה בווצאפ
1
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן